Obecna od wieków

Ziarnistość, wielorakość, bogactwo składników, gdzie każdy element sam w sobie może być odrębnym pojęciem, zjawiskiem, lecz w danej konfiguracji jest tylko częścią, atomem [...] słowem czy wreszcie - marmurową kostką.

Najstarsze sumeryjskie wizerunki były układane z kamieni. W antycznej Grecji mozaikowe posadzki układano z otoczaków a w czasach rzymskich dzięki użyciu marmurowych tesser mozaiki stawały się coraz bogatsze w formie i kolorze. W Bizancjum zaczęto stosować do tej techniki barwioną masę szklaną a sceny figuralne i mozaikowe ornamenty zaczęto układać na ścianach wnętrz.

Mozaika, DecoArch

Rodzaje mozaiki

Mozaiki artystyczne układane są dwiema metodami: lewo- i prawostronną. Metoda lewostronna jest najchętniej stosowana. Tessery układa się na przygotowanym wzorze bez użycia spoiwa. Po ułożeniu całej mozaiki przekleja się ją na powierzchni masą papierową z nasączoną klejem rozpuszczalnym w wodzie. Następnie lewą stronę pracy zalewa się zaprawą. Po  zastygnięciu zaprawy spoinowej, po odwróceniu mozaiki i odklejeniu w  wodzie masy papierowej z powierzchni, otrzymuje się gotowy obraz mozaiki.
Metoda prawostronna jest trudniejsza. Wymaga od układającego większego doświadczenia i umiejętności. Rysunek wzoru odciskany jest w niezastygłej masie spoiwa a kostki są wklejane bezpośrednio w tak przygotowane podłoże. Powstający obraz jest już ostateczny – nie ulega zmianie.

Jeszcze innym sposobem jest maszynowe klejenie kostek mozaiki na siatki papierowe lub z włókna szklanego, w formie modułowych paneli gotowych do montażu. Mozaiki tego typu nie wymagają w montażu żadnych umiejętności artystycznych i każdy dobry fachowiec „od kładzenia glazury” da sobie z tym radę.

Mozaika, DecoArch

Zastosowanie

Mozaiki można zastosować niemal wszędzie, od podłóg w łazienkach, holach i na tarasach, brodzików, basenów aż po monumentalne dekoracje na ścianach i wykończenia mebli i np. ram luster. Szczególnie ciekawe efekty można uzyskać pokrywając mozaiką powierzchnie profilowane np. wklęsłe wnętrze kabiny prysznicowej lub wypukła powierzchnia obudowy wanny.

Mozaika, DecoArch

W czym tkwi urok mozaiki?

W jej kolorystyce i strukturze, które zależne są od użytego materiału, od szlachetnych acz spokojnych naturalnych odcieni marmurów po niezwykle nasycone barwy szklanych i ceramicznych kostek. Taka szeroka gama kolorów powoduje, że mozaika świetnie odnajdzie się niemal każdym wnętrzu, od loftu, pływalni i spa w hotelu, po klasyczną willę, pałac czy wnętrza biur i instytucji.
Mozaika może stanowić zarówno kameralny akcent np. pojedynczy dekor, jak i monumentalną, artystyczną dekorację na ścianie.

Najszczególniejszą i najpiękniejszą cechą mozaiki jest jej „ziarnistość”, wielorakość, bogactwo składników, gdzie każdy element sam w sobie może być odrębnym pojęciem, zjawiskiem, lecz w danej konfiguracji jest „tylko” częścią, atomem[...] słowem czy wreszcie – marmurową kostką.


Jej niepowtarzalna struktura, regularny rytm tesser przywodzący na myśl metaforyczną układankę, działa uspokajająco, przynosi relaksujący spokój. Przyjemna w dotyku bez względu na materiał z jakiego jest wykonana, marmur, ceramika czy szkło. Każdy z zastosowanych materiałów daje zaskakująco różne efekty.
Od dawien dawna ceniono niezwykle tę technikę za jej walory dekoracyjne, trwałość i łatwość konserwacji. Warto również wspomnieć  tutaj o ekologicznym charakterze tej techniki z racji stosowanych naturalnych materiałów i spoiw.

Mozaika, DecoArch

Jakiej by formy mozaika nie przyjęła, czy będzie to figuratywny wizerunek, abstrakcyjny dekor czy wreszcie geometryczny pasaż, zawsze wywołuje miłe skojarzenia, sprawia przyjemność oku i dłoni. Dlatego właśnie tak chętnie była i jest stosowana we wnętrzach, gdzie dokonuje się oczyszczenia - łazienkach, basenach, salonach spa.
Woda plus kamień plus szkło lub ceramika to piękne i praktyczne zestawienie materiałów działające niezwykle estetycznie, dające efekt ulgi i relaksacji. Przebywanie we wnętrzu ozdobionym mozaikami to... czysta przyjemność.

Przemko Stachowski
www.decoarch.com

Gość Ruude

Gość Ruude

Masz ochotę napisać felieton, recenzję, relację?

Chciałbyś się podzielić wrażeniami z koncertu, spektaklu, seansu, wystawy?

To miejsce jest dla Ciebie. Jeśli tylko zechcesz coś napisać.

www.ruude.net

Komentarze