Portalowe mądrości
Chyba nie przesadzę, gdy napiszę, że społeczeństwo coraz bardziej nam głupieje. Grafomańska literatura, durne programy telewizyjne, ogłupiające portale społecznościowe - to tylko przykłady równi pochyłej, na której wszyscy się znaleźliśmy, a którą część bez oporów akceptuje.
A jednak nawet bezmyślny dres i jeszcze głupsza blachara dostają orgazmu, gdy ktoś zamieści na swojej tablicy najbardziej idiotyczny, zwykle wyrwany z kontekstu cytat. Pod warunkiem, że jako jego autor wskazany zostanie Konfucjusz, Budda, ewentualnie Paulo Coelho.
Portalowe mądrości (pierwsze z brzegu)
Myślę, że portalowe mądrości są szczególnie niebezpieczne dla osób, które pozbawione są zdrowego krytycyzmu. Ślepo wierzący we wszystko nastolatek z ufnością podejdzie do słów jakiegoś kretyna, że może mieć wszystko, czego zapragnie. Za kilka miesięcy czy lat to my przeczytamy o nim, coś w stylu: Niebezpieczny stalker w końcu został ujęty. No ale co? On tylko bezgranicznie wierzył, że naprawdę może mieć tę najfajniejszą laskę ze szkoły. Po prostu ona była innego zdania.
Albo taka żenada: Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz w swoim życiu ani jednego dnia. Po pierwsze, każda, dosłownie każda praca ma w sobie coś z harówki. Po drugie, 99,9% (chyba to i tak wartość mocno zaniżona) osób nigdy nie pokocha swojej pracy. Może się zdarzyć, że będą usatysfakcjonowane zarobkami (rzadko) albo miłą atmosferą (jeszcze rzadziej), ale cytując innego klasyka: Nie, nie, nie, to nie jest miłość.
Kolejny: Nie ocenia się ludzi po tym, co robią i jak wyglądają, tylko po tym, jaki mają charakter. Jasne… Wiadomo, że atrakcyjne osoby tylko zupełnym przypadkiem mają w życiu łatwiej. Wiadomo też, że sprzątaczka może liczyć na co najmniej tak dobre traktowanie i szacunek, jak dyrektor generalny. I że tak naprawdę, to w naszym idealnym świecie w ogóle wszyscy stosują się do zasady: nie znasz, nie oceniaj. A przed pójściem z kimś do łóżka zawsze pytają o charakter.
Idźmy dalej: Każdy spotkany człowiek jest albo lekcją, albo sprawdzianem, albo prezentem. Tu mam dobrą wiadomość dla wszystkich pozytywnie natchnionych: ten cytat to sama prawda. Pod warunkiem, że dodamy jeszcze jedno albo: albo wrzodem na dupie.
I ostatni: Nikt nie będzie stał nad twoim grobem i pamiętał, że miałeś piękne buty i idealnie umeblowany salon. W życiu nie chodzi o rzeczy. Hm… no cóż… tak naprawdę w życiu chodzi również o rzeczy – inaczej nikt nie kwapiłby się, by w ogóle pracować. Albo robiłby to za darmo. Warto również zaakceptować jeszcze jeden scenariusz, stawiając kropkę zaraz na początku tego cytatu i wywalając całą resztę, a zatem: Nikt nie będzie stał nad twoim grobem. A nawet jeśli to zrobi, dla Ciebie nie będzie już miało najmniejszego znaczenia, co będzie pamiętał.
Tak, to na pewno był on!
Oczywiście nie jest tak, że na portalach nie znajdziemy mądrych cytatów. Takich, które faktycznie sprawdzają się w życiu. Ot, chociażby ten: Załadować pralkę: 5 minut. Czas prania: 65 minut. Wyładować pranie i powiesić: 20 minut. Zdjąć z suszarki i schować do szafy: 7-10 dni roboczych. Brakuje autora, ale to z pewnością był Coelho.
Marcin Jaskulski
Warszawiak. Z wykształcenia ekonomista. Autor powieści i poradników, bloger, copywriter.
Strona internetowa
www.contenido.pl