Radykalna empatia

Najlepiej w ogóle nie oceniaj ludzi, ale kiedy wydasz osąd, nie bój się, że będzie nieprawdziwy. Bądź krytyczny wobec własnych osądów.

Wyobraź sobie ideę, która odmieni świat. Wyobraź sobie zasady, które uczynią życie szczęśliwszym i prostszym. Czy istnieje filozofia, która rozwiązałaby większość naszych problemów?
Dla mnie istnieje, a tą filozofią jest empatia i życzliwość. Podstawą empatii i życzliwości jest pielęgnowanie swojej wrażliwości, współczucie, szacunek do uczuć i wartości innych ludzi, nie wyrządzanie krzywdy, serdeczność.

Doświadczenie przebywania latami wśród dalekich Innych uczy mnie, że tylko życzliwość dla drugiej istoty może poruszyć w niej strunę człowieczeństwa – tak pisał Kapuściński.

Więc może czas poruszyć tę strunę. W sobie i w innych. A ja, gdybym miała napisać swój własny empatyczny manifest do każdego człowieka, gdybym miała sformułować jego zasady to chyba brzmiałby one właśnie tak:

1. Wybaczaj błędy. I nie rozdrapuj ran, swoich, ani cudzych.

2. Nie oceniaj pochopnie. Najlepiej w ogóle nie oceniaj ludzi, ale kiedy wydasz osąd, nie bój się, że będzie nieprawdziwy. Bądź krytyczny wobec własnych osądów. Zrozumienie bywa ważniejsze niż ocenianie.

3. Doceniaj. Dobrze powiedzieć komuś, że jego obecność jest ważna, że jego praca jest wartościowa, że mu coś zawdzięczasz.

I jeszcze jedno, bądźmy radykalni w praktyce życzliwości, bądźmy gorliwi, bezwzględni, zawsze gotowi na wyrozumiałość, nieprzejednani w szacunku.
Niech na świecie zapanuje dyktatura empatii.

Katarzyna Durajska

Katarzyna Durajska

Etnolożka, lokalna aktywista, copywriterka. Wierzy w odwagę, wrażliwość i siostrzeństwo. Kolekcjonuje filiżanki.

Komentarze