Nie chciej więcej

Co jest przeciwieństwem chciwości? Najprostszą odpowiedzią jest - hojność. To prawda, ale przeciwieństwem chciwości jest też wdzięczność.

Co chciwość ma wspólnego ze szczęściem? Nic. Ale wygląda na to, że nie jest to wiedza powszechna. Każdy chce być szczęśliwy i nie ma w tym nic złego, ale myślimy, że ten upragniony stan osiągniemy, gdy będziemy mieć więcej. Niekoniecznie pieniędzy. Chcemy mieć więcej satysfakcji, więcej przygód, więcej przyjaciół, lajków i wrażeń.

Gdy już to osiągamy, to dochodzimy do wniosku, że skoro mamy już tyle, to możemy mieć jeszcze więcej. Stan, do którego dążymy, czyli szczęście, jest jak horyzont – stale się oddala. A my stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i niepotrafiący niczym cieszyć.

Któryś z najbogatszych ludzi na świecie, zapytany o to, co uczyniłoby go szczęśliwym, odpowiedział: Jeszcze jeden dolar! Zawsze możemy mieć o jeden dolar, jedną przygodę czy lajk więcej. I dlatego zawsze nam mało.

Nie chciej więcej, fot. bfleeson, CC0

fot. bfleeson, CC0

Co jest przeciwieństwem chciwości? Najprostszą odpowiedzią jest – hojność. To prawda, ale przeciwieństwem chciwości jest też wdzięczność. Pragniemy mieć więcej, bo nie doceniamy tego, co mamy.

Nie masz za co być wdzięcznym? Wyobraź sobie, że pewnego dnia dzwoni do ciebie twój szef i mówi, że cię zwalnia. Wracasz do domu, a twojej żony i dzieci nie ma – zostawili tylko list na pożegnanie. To jeszcze nie koniec – twój lekarz informuje cię, że zostało ci raptem kilka miesięcy życia. Nieźle, co? A teraz wyobraź sobie, że godzinę później dowiadujesz się, że to nieprawda. To jak? Nie masz za co być wdzięcznym?

Hojność też przybliża do szczęścia. Spróbuj czasem zrobić coś zupełnie bezinteresownie i nie oczekiwać niczego w zamian. Kompletnie niczego. Nawet wdzięczności. Ja czasem próbuję i wiem, że jest to stan, który przybliża do szczęścia.

David Steindl-Rast – katolicki mnich, psycholog i mistyk w jednym, powiedział: W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi.
Ponoć w życiu wszystkiego trzeba spróbować. To może próbujmy czasem wdzięczności i hojności.

Urszula Gutowska

Urszula Gutowska

Dziennikarka, korektorka, copywriterka i filmowiec.
Pasjonatka gry w scrabble, fotografii ulicznej i słowa pisanego.

Komentarze