Mniej znaczy więcej

Może jeśli przestaniemy ciągle, na siłę, obsesyjnie wręcz próbować umilać sobie życie, to nie stanie się ono mniej wartościowe i mniej szczęśliwe.

W naszych czasach koncentrujemy się na zaspokajaniu zachcianek. Kiedy nasze podstawowe potrzeby są zaspokojone, wymyślamy nowe i nowe. Pragniemy od życia coraz to nowych wrażeń i coraz to nowych przyjemności. I jesteśmy rozczarowani, bo nie potrafimy się cieszyć z tego, co już mamy. Przerastają nas ambicje we wszystkich dziedzinach życia. Zygmunt Bauman powiedział kiedyś, że nie należy myśleć o życiu, jak o kolekcji prezentów wyciąganych z pełnego przyjemności pudła bez dna.

Może trzeba się pogodzić, że w życiu nie zrobimy wszystkiego, co chcielibyśmy, ale za to może uda nam się zrobić kilka ważnych rzeczy. Może czasem trzeba umieć zaakceptować, że nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka, zaakceptować konsekwencje swoich wyborów, nauczyć ponosić porażki.

fot. Christo Anestev, CC0

fot. Christo Anestev, CC0

Może za dużo oczekujemy od siebie i od innych. Czy rezygnacja z niektórych własnych pragnień, może dać więcej szczęścia niż gonienie za nimi? Nie wiem, ale warto spróbować. Może okaże się, że nowa sukienka wcale poprawia nam humoru, że dobrze nam się powodzi, nawet, gdy zarabiamy mniej, że obejdziemy się bez egzotycznych wakacji, że nawet idealnie dobrana para ma prawo się czasem pokłócić.

Może jeśli przestaniemy ciągle, na siłę, obsesyjnie wręcz próbować umilać sobie życie, to nie stanie się ono mniej wartościowe i mniej szczęśliwe. Może, żeby poczuć się spełnionym wystarczy przystopować, przestać gonić króliczkatrzymać dziesięć srok za ogon. Może warto zapytać się, co rzeczywiście jest najważniejsze i skupić na tym. Może trzeba pogodzić się z tym, że życie nie zawsze jest przyjemne i zgodne z naszymi oczekiwaniami, ale zamiast rozpaczać zacząć szukać rozwiązań, wymyślać plany B, C i D…

Katarzyna Durajska

Katarzyna Durajska

Etnolożka, lokalna aktywista, copywriterka. Wierzy w odwagę, wrażliwość i siostrzeństwo. Kolekcjonuje filiżanki.

Komentarze