Anioły

W krótkim czasie przekonałam się, że prostytucja zawiera nieskończoną ilość odcieni i nie jest zjawiskiem, które w jednoznaczny sposób można nazwać i sklasyfikować.

Prostytucja jako nieodłączny element kultury dziejowej towarzyszy nam od zawsze i nikt nie kwestionuje zasadności jej istnienia. Powszechnie uważa się, że prostytutki uprawiają swój zawód dobrowolnie, bez żadnego przymusu. Zdecydowana większość myśli, że są to kobiety o wybujałym temperamencie, lubiące seks, a prostytucja pozwala im łączyć przyjemność z pożytkiem. Wszyscy są zadowoleni - rozbujałe seksualnie kobiety parające się prostytucją i klienci, dzięki którym kobiety te mogą nasycić swoją żarłoczną seksualność i dodatkowo czerpią z tego korzyści materialne. Klient jako dobroczyńca i kobieta jako obdarowana. Można by rzec: scenariusz idealny, raj na ziemi… Istnieje też przekonanie, że pracujące tam kobiety może nie robią tego z zamiłowania, ale na pewno dla pieniędzy. Nie stać je na większy wysiłek i lepszy pomysł na życie, dlatego z lenistwa wybierają prostytucję, czyli łatwe pieniądze.

Anioły

W pewnym stopniu myślałam podobnie, chyba głównie dlatego, że taka prawda jest wygodna do przyjęcia. Jednak kiedy zaczynałam zastanawiać się nad tym głębiej trudno było mi uwierzyć chociażby w to, że może być przyjemne oddawanie się każdemu kto ma na to ochotę, wtedy kiedy to on ma ochotę i w sposób jaki jemu odpowiada… Jednak mimo wątpliwości nigdy nie zagłębiałam tego tematu, satysfakcjonując się stereotypowymi modelami myślenia.

Kilka miesięcy temu zaproszono mnie do udziału w Silesia Art Biennale. Każdy z zaproszonych artystów został „przydzielony” do jednej ze śląskich miejscowości. W ten sposób zostałam oddelegowana do Bystrzycy Kłodzkiej i wkrótce otrzymałam od organizatorów historię miasta oraz jego liczne fotografie. Zainteresował mnie kamienny pręgierz umieszczony na Małym Rynku. W historii tego obiektu wyczytałam, że 27 października 1571 roku została tam wymierzona kara chłosty na dwóch prostytutkach. Informacja ta zadecydowała o wyborze miejsca i rodzaju mojego działania artystycznego. Była to doskonała okazja do zgłębienia tematu, który od dawna mnie nurtował, tematu prostytucji.
W krótkim czasie przekonałam się, że prostytucja zawiera nieskończoną ilość odcieni i nie jest zjawiskiem, które w jednoznaczny sposób można nazwać i sklasyfikować. Podobnie, wymykają się prostemu opisowi powody, które wikłają kobiety w prostytucję.
Iwona Demko

Kiedy i gdzie?

06.03 – 05.04.2015

Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1. Legnica

Wstęp wolny

Organizator

Galeria Sztuki, Legnica
www.galeria.legnica.pl

Iwona Demko

Iwona Demko

Urodzona w 1974 roku w Sanoku. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w pracowni prof. Stefana Borzęckiego i prof. Jerzego Nowakowskiego. Dyplom uzyskała w roku 2001. Od 2008 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Rzeźby IV na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktorki sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej „sztuki piękne” na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Waginatyzm oraz pracy rzeźbiarskiej pt. Kaplica Waginy.

Strona internetowa: www.iwonademko.art.pl.

Wybrane wystawy:
2014 - wystawa zbiorowa Selected Stories, Inverness, Szkocja
2013 - wystawa indywidualna Obsession, Galerie Kreis, Norymberga, Niemcy
2013 - wystawa zbiorowa Corpo Femmina, Dom Norymberski, Kraków
2012 - wystawa indywidualna Krakowianka, mia ART GALLERY, Wrocław
2012 - wystawa zbiorowa, SILESIA ART BIENNALE, Muzeum Współczesne Wrocław
2011 - wystawa indywidualna Dzielna Dziewica, Art Agenda Nova, Kraków
2010 - wystawa zbiorowa Artystki artystom, CSW Łaźnia, Gdańsk
2010 - 6 Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych "inSPIRACJE", Szczecin
2009 - wystawa zbiorowa Przeciąg II,  Festiwal Sztuki Młodych, Szczecin
2009 - wystawa zbiorowa - XVI Międzynarodowe Triennale Rzeźby, Centrum Kultury "Zamek", Poznań
2009 - wystawa zbiorowa, 28 dni, CSW Łaźnia, Gdańsk
2008 - wystawa zbiorowa Rybie Oko 5, Biennale Sztuki Młodych, Bałtycka Galeria Sztuki, Słupsk
2008 - wystawa zbiorowa SEXHIBICJA, Warszawa
2007 - wystawa zbiorowa, Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2007 - wystawa indywidualna Róż, BWA Sanok,
2006 - wystawa indywidualna w Centrum Rzeźby Współczesnej, Orońsko,
2006 - udział w Międzynarodowych Triennalach Rzeźby, Poznań,
2004 - wystawa indywidualna Przytulny róż, Galeria "Burzym & Wolff", Kraków.

Dyżurny Informator

Dyżurny Informator

Informuje i zaprasza.
Zaprasza i informuje.

Dyżurny Informator poleca:

Graffus art&design

Komentarze