PRZETWORY 8: Młodość na starość

Hanka Sienkiewicz z Łapicz w wolnym czasie zajmuje się filcowaniem, robieniem biżuterii z gliny oraz szyciem patchworkowych tkanin. W tym roku chce wyprodukować swoje pierwsze walonki. Ula Zalewska z Gdyni ma dwie namiętności: tango argentyńskie i dzierganie. Niemożliwe do pogodzenia? Nie dla niej ? co więcej, swoimi pasjami lubi się dzielić. Pod jej okiem pierwsze kroki w rytmie tanga stawia grupa niesłyszących.

Ruch DIY (Do It Yourself- Zrób To Sam) daje szanse każdemu stać się na moment projektantem i artystą życia codziennego. Poprzez własne działanie czy choćby inwestowanie w unikatowe projekty wzornictwa i rękodzieła przyczyniamy się do zmiany masowych relacji konsumenckich. Realizując Przetwory namawiamy projektantów do spontanicznego działania DIY i jednocześnie promujemy ciekawe polskie rękodzieło oraz małe designerskie inicjatywy młodych ludzi. Tematem tegorocznych Przetworów będzie więc proces przemiany starego w nowe przy użyciu często zapomnianych metod.

Chcielibyśmy odwołać się do zapomnianych rzemieślniczych tradycji dawnej Warszawy i przywrócić unikatowe techniki działań do powszechnego użycia w procesie projektowania. W tym roku artyści będą mieli szansę współpracować z seniorami – uczestnikami programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (www.seniorzywakcji.pl) oraz uczestnikami przedsięwzięcia „100 palców”(www.100palcow.com). Ci będą mogli przekazać młodszemu pokoleniu swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenia. 10 seniorów z całej Polski przyjedzie by przez dwa dni Przetworów pracować na miejscu z młodymi projektantami.

PRZETWORY 8

Hanka Sienkiewicz z Łapicz w wolnym czasie zajmuje się filcowaniem, robieniem biżuterii z gliny oraz szyciem patchworkowych tkanin. W tym roku chce wyprodukować swoje pierwsze walonki. Ula Zalewska z Gdyni ma dwie namiętności: tango argentyńskie i dzierganie. Niemożliwe do pogodzenia? Nie dla niej – co więcej, swoimi pasjami lubi się dzielić. Pod jej okiem pierwsze kroki w rytmie tanga stawia grupa niesłyszących. Robótkami ręcznymi zaraziła grupę seniorów i młodych. Krystyna Fiedler z Puszczykowa wiele lat temu skończyła szkołę projektowania ubioru. Wiesław Grzesiak z Świdwina zafascynowany modelarstwem i lotnictwem animuje lokalną młodzież prowadząc od lat warsztaty i zajęcia o tej tematyce, sam lata na paralotni i oczywiście buduje modele latające. Urszula Grzelązka ze Zgierza przez lata dbała o poprawianie puszystości i elastyczności włókien naturalnych i sztucznych jako inżynier w zakładzie odzieżowym. Jej pasją od zawsze było gotowanie. Będąc na emeryturze prowadziła warsztaty kulinarne, gdzie wspólnie z innymi seniorkami piekła kugel marchewkowy, baby, babeczki oraz przygotowywała cymes. Zdzisław Majerczyk z Katowic przez przeszło 30 lat był sztygarem oddziału elektrycznego w Kopalni „Wieczorek”, a wcześniej przez dwa lata elektrykiem. Na emeryturze jeździ na rowerze i maluje obrazy, w niedalekiej przyszłości chce wykonać tratwę z butelek PET. Kacper Ołowski z Gdańska projektuje i wykonuje meble. Pracuje w tekturze, a każdy wykonany przedmiot to unikat. Natomiast Maria Reder aktualnie przetwarza papier z gazet czy starych książek na masę papierową, z której tworzy lampy.

Na Przetworach pojawią się też rzemieślnicy starej daty: szczotkarz, parasolkarz, rękawicznik i inni.

Nie zapominamy, że Przetwory są Festiwalem Międzynarodowym, naszymi gośćmi w tym roku będą:
– La Bolleur Studio (Amsterdam)
– Floor Nijdeken
Projekt Crossover Collective www.floornijdeken.nl (Amsterdam),
oraz studenci z ECAL Ecole cantonale d’art de Lausanne ze Szwajcarii z wydziału Product Design.

Jak co roku będziemy wybierać najlepsze projekty, które nagrodzimy mianem Przetwór Roku. W jury Przetworów zasiądą m.in. Ake Rudolf (kurator ostatnie edycji DMY w Berlinie), Czesława Freilich (2+3 D, ASP Kraków), Jerzy Porębski (ASP Warszawa).
W czasie Przetworów 8 odbędzie się dodatkowo wiele ciekawych akcji, m.in. specjalna edycja projektu Thingo.

MUZYKA, JEDZENIE, TAŃCE
W sobotę na Przetworach zagra Bunio, a niedzielę rewelacyjna DJ Wika, 73-letnia gwiazda stołecznej estrady.
Na Przetworach obecne będą przedstawicielstwa takich kulinarnych miejsc jak Bobby Burger, Co ja Ciacham, Om nom nom, Beirut, Filtry Cafe, Krowarzywa, Bombilla Drink, Tornado Cafe, Piwowars Cakes czy BellaBeza.

WARSZTATY
Warsztaty DIZAJNEKO
Warsztaty VOX (dla dzieci)
Muzyczny Recycling

Kiedy i gdzie?

14-15.12.2013

Soho Factory
Mińska 25, Warszawa

Godziny otwarcia dla publiczności - sobota - niedziela 12.00 - 20.00.

Organizator

Stowarzyszenie Artanimacje, Soho Factory,
Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka.
www.przetworydesign.com

Projekt współfinansowany przez M. St. Warszawy.

Partnerzy

Ambasada Niderlandów, COP, Ministerstwo Środowiska, Muzeum Narodowe Warszawa, Pro Helvetia Warszawa, Sony, Pies czy Suka, UNTLD., Thingo.pl, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Vitra Polska, Muzeum Woli, Concordia Design, Antom, Dear John, Leroy Merlin, Oki Doki, Mastech, Noti, Stena Recycling, Bonetti, Wilson Brown, Topex, Wygodnyrower.pl, Vox.

Patronat medialny

Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Aktivist, Domo +, Magazyn F5, Maleman, Notes na 6 Tygodni, Zwykłe Życie, Pakamera, Example.pl.

Dyżurny Informator

Dyżurny Informator

Informuje i zaprasza.
Zaprasza i informuje.

Dyżurny Informator poleca:

Graffus art&design

Komentarze