Kamień idealny

Chłodny, poznaczony żyłkami, w wielu odcieniach i z charakterystycznymi pasami, od kilku sezonów jest jednym z najmodniejszych materiałów w dodatkach do domu.

Jak materiał budulcowy i dekoracyjny był używany we wnętrzach już wieki temu. Zawsze kojarzył się z bogactwem, zbytkiem i wyższymi sferami. Znajdował swoje miejsce w rezydencjach królewskich, pałacach magnackich i najpiękniejszych kościołach. Później odnalazł się jako idealny budulec grobowców, pomników i monumentów. Nadal jednak pojawiał się tam, gdzie właścicielom zależało na podkreśleniu swojej majętności. Na kilka dziesiątek lat odeszliśmy od tego typu zdobień, aby teraz na nowo zachwycić się nim w zupełnie nowej formie. Marmur króluje we wnętrzach nie od dziś, jednak zawsze zachwyca i dodaje swoistego uroku.

murals walpaper, fot. materiały prasowe

murals walpaper, fot. materiały prasowe

Ten chłodny kamień, poznaczony żyłkami, w wielu odcieniach i z charakterystycznymi pasami, od kilku sezonów jest jednym z najmodniejszych materiałów w dodatkach do domu. Dziś nikt z nas nie postawi sobie w mieszkaniu marmurowego popiersia (choćby dlatego, że zajmuje ono sporo cennego miejsca), ale drobiazgi do kuchni, tacki i podstawki, mniejsze meble czy doniczki na kwiaty sprawdzą się świetnie. Jasnoszary kamień urzekł projektantów na tyle, że przenieśli jego wzór na tekstylia, tworząc tym samym marmurowe poduszki czy obicia na fotele. Jeśli dla miłośników tego materiału to wciąż mało – nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć na ścianie marmurową tapetę.

velo, fot. materiały prasowe

velo, fot. materiały prasowe

 Kitchen Craft, fot. materiały prasowe

Kitchen Craft, fot. materiały prasowe

Przeżywamy swego rodzaju renesans marmuru. To całkiem zrozumiałe: ten wzór idealnie wpasowuje się w aktualne trendy: jest jasny i minimalistyczny, pasuje do chłodnych, dużych loftów i przytulnych mieszkań w stylu nowoczesnym. Dodatki spodobają się zarówno mieszkańcom małych miejskich mieszkań, jak i dużych domów na wsi. Mnie najbardziej urzekają naczynia z marmuru – mają w sobie to coś, co sprawia, że nie można od nich oderwać wzroku. A Ty jaki marmurowy dodatek wybierzesz dla siebie?

Ewelina Matug

Ewelina Matug

Menadżer kultury zafascynowana kulturą, wysoką i popularną.

Miłośniczka blogów, seriali, jogi i dobrej kawy.

Komentarze