Gorzkie Żale

W tym roku, organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego, niekoniecznie katolika.

Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, które zapowiada pasję Jezusa. „Gorzkie Żale” to także od 2008 roku nazwa festiwalu odbywającego się w Warszawie i łączącego odmienne środki wyrazu artystycznego – teatr, literaturę, muzykę, wystawy. Kalendarz świąt wyznacza zarówno daty poszczególnych wydarzeń, jak i daty graniczne festiwalu (w tym roku będzie to okres od końca marca do połowy kwietnia).

Festiwal Gorzkie Żale podejmuje próbę refleksji nad podstawowymi pytaniami filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych, rodowodem sięgających osiemnastowiecznej Polski. W tym roku, organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego, niekoniecznie katolika. Rozważania sfery filozoficznej, duchowej i kulturalnej mogą być jak swego rodzaju „spa dla ducha”. Ponad podziałami, poglądami politycznymi. Poprzez sztukę, kulturę oraz rozmowę. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „40 dni na pustyni”.

Gorzkie Żale 2014

Dyrektorem Artystycznym tegorocznej edycji festiwalu został reżyser oraz aktor teatralny i filmowy Redbad Klijnstra, na stałe związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. Program obfituje w wiele teatralnych i artytycznych spotkań z polskimi aktorami, pisarzami oraz artystami. W festiwalu wezmą udział mi.n.: Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan, Mariusz Libel oraz Ewa Bem. Będą koncerty w niestadardowych miejscach, sztuka, która wyjdzie na ulicę, debaty, a także warsztaty kulinarne. Nie zapomnimy o najmłodszych, dla nich przygotowaliśmy cały dzień zabaw edukacyjnych.

Redbad Klijnstra, Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Czas wielkopostny, przygotowujący nas do Świąt Wielkiej Nocy, porównuję do tego co się dzieje, kiedy wyruszamy na pustynię. Przestrzeń pustki wypełnia nas doświadczaniem samego siebie wobec tej pustki. Kiedy w okresie postu ograniczamy naszą interakcję z dobrami materialnymi, zyskujemy czas i przestrzeń na obcowanie z pustką powstałą w związku z tym ograniczeniem. Przestrzeń tej pustki porównuję do pustyni i tego, czego doświadczamy kiedy postanowimy się na nią udać. Liturgia Kościoła wyznacza rytm przystanków, które można porównać do obozu tubylców, którzy nas goszczą i którzy, tak jak kapłani w kościele ‚wiedzą o co chodzi’ i dzielą się z nami informacją o tym, jak przetrwać na tej pustyni. A propozycję naszego festiwalu porównałbym do oazy, którą nagle można spotkać to tu to tam na swojej drodze postnej, by przez chwilę odetchnąć i napoić zmysły i wzmocnić odporność na kuszenie, które szczególnie w centrum wielkiego miasta ma krzyczącą przewagę.

Festiwal Gorzkie Żale zaprasza do kontaktu z kulturą – tak bliskiego, że może uwierać.

Kiedy i gdzie?

29.03 - 13.04.2014

1Piętro, Kościół św. Benona, Koszyki, Dom Słowa Polskiego, Studio Fotograficzne Cukry, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zebra Tower, Bistro Kameralna, Klubokawiarnia Towarzyska, Gimnazjum nr 5, Hala Główna Dworca Centralnego.
Warszawa

Program festiwalu

Organizator

Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa
www.gorzkiezale.pl

Dyżurny Informator

Dyżurny Informator

Informuje i zaprasza.
Zaprasza i informuje.

Dyżurny Informator poleca:

Graffus art&design

Komentarze